Anadolu Yayıncılar Derneği'ni kabul

2 Haziran 2016

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Anadolu medyasına her zaman destek verdiğini, bu desteğinin bundan sonra da süreceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Anadolu Yayıncılar Derneği (AYD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Burhan ve yönetim kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Anadolu'nun en eski yerel gazetelerinden olan ve bu yıl kuruluşunun 68. yılını kutlayan Yeni Konya Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni Nurettin Bay, kabulde, gazetenin çalışmalarına ilişkin Kurtulmuş'a bilgi verdi.

Kurtulmuş, kurulduğu ilk günden bu yana yayın hayatını sürdüren gazetenin 68. kuruluş yıl dönümünü kutladı. Kurtulmuş, Anadolu medyasına her zaman destek verdiğini, bu desteğinin süreceğini ifade etti.

- AYD, televizyonların taleplerini Kurtulmuş'a iletti

AYD Yönetim Kurulu Başkanı Burhan, Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş'a, Anadolu'da yayın yapan gazete, televizyon ve radyoların sorunları ve çözüm önerilerine ilişkin hazırladıkları bir raporu sundu.

Raporda, yerel gazeteler gibi yerel televizyonların da desteklenmesi talebine yer verildi. "Resmi ilanlardan ve kamu reklamlarından televizyonlar da istifade etmelidir." ifadesine yer verilen raporda, kamu spotlarının televizyonlarda ücretli yayınlanması talebi aktarıldı.

Yerel televizyonların uydu maliyetlerine ilişkin de düzenleme yapılması istenen raporda, ayrıca RTÜK'ün yerel televizyonlara verdiği cezalara dikkat çekildi. Raporda, karasal yayın yapan kuruluşlardan verici başına kira alındığı hatırlatılarak bu kiraların kaldırılması istendi.

Anadolu Yayıncılar Derneği'ni kabul | Resim 1