Genel Başkanvekili Kurtulmuş:Kürt kardeşlerimizin koruyucusu, yol arkadaşı aziz Türk milletidir

7 Ocak 2019

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Burdur'da partisinin aday tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, AK Parti'nin güçlü olması ve güçlü bir şekilde Türkiye'yi oluşturması gerektiğini belirtti.

Orta Doğu'da oynanan oyunlara dikkati çeken Kurtulmuş, "İsterler ki Türkiye IMF'ye el avuç açan bir ülke olsun. İsterler ki Türkiye, Orta Doğu'da oynanan oyunlara seyirci kalsın. İsterler ki Türkiye, dünya egemenlerinin 'şurada dur' dediği yerde duran bir emir kulu olsun. 'Hayır' öyle olmayacak." diye konuştu.

Osmanlı ve Selçuklu'nun torunları olarak, dünya mazlumların umut bağladığı bir millet olarak daha güçlü olacaklarını belirten Kurtulmuş, böylece Türk milletinin sözünün dünyada daha fazla istikamet belirleyen nitelikte olacağını dile getirdi.

Oynanan oyunlarla Orta Doğu'nun teröristler için "cennet" haline getirildiğini vurgulayan Kurtulmuş, "Kim bu DEAŞ? Bir anda 80 bin militanı oldu. 80 bin militanı bir şekilde organize ettiler ve ellerine dünyanın en pahalı silahlarını verdiler. Bir hafta içerisinde Suriye'nin en batısından Musul'a kadar gittiler, takır takır şehirleri aldılar. Arkasındaki akılların kim olduğunu biliyoruz. Arkasında kimin lojistik destekleri, silah destekleri ve kimlerin istihbarat destekleri olduğunu biliyoruz. PYD/YPG. Böyle isim bilir miydiniz? Bilmezdik." dedi.

"En sonunda ağızlarındaki baklayı çıkardılar"
Kurtulmuş, terör örgütü PYD/YPG'yi ortaya çıkaranların ve bunlara silah verenlerin şimdi yüksek perdeden Türkiye'ye bir şeyler söylemeye çalıştığına işaret ederek, ABD Başkanı Donald Trump'ın "Biz Suriye'den çıkacağız" dediğini, arkadan Pentegonun, "Hop, nasıl çıkıyorsun" dediğini hatırlattı.

Bunun üzerine ABD Başkanı Trump'ın sözünü geri almaya başladığına işaret eden Kurtulmuş, şöyle devam etti.

"Sonra Ulusal Güvenlik Danışmanı, Dışişleri Bakanı konuşmaya başladı. En sonunda ağızlarındaki baklayı çıkardılar. 'Biz Suriye'nin kuzeyindeki Kürtlerin, Türkler tarafından öldürülmesine mani olmak istiyoruz' dediler. Bir kere haddini bil. Suriye'nin kuzeyindeki Kürtler bizim kardeşimizdir, komşumuzdur, bir parçamızdır. Eğer bu coğrafyadaki Kürtleri korumak istiyorsan Irak'taki Kürt kardeşlerimizin de Suriye'deki Kürt kardeşlerimizin de İran'daki Kürt kardeşlerimizin de hepsinin koruyucusu, kollayıcısı, yol arkadaşı bu aziz millettir, Türk milletidir. Bundan hiç endişe etmesinler. Ancak dilinizin altındaki bakla başka bir şeyi ifade ediyorsa orada biraz durun. Eğer Kürtlerin korunmasından kasıt, Kürtlere karşı silahlandırdığınız, bölgedeki halka hayatı dar eden PKK/PYD/YPG denen terör örgütüyse, Türkiye bölgede hiçbir terör örgütünün at koşturmasına ve fitne çıkarmasına müsaade etmeyecek."

Kurtulmuş, bu oyunların bozulması için Türkiye'nin güçlü olması gerektiğini vurgulayarak, Türkiye olmasaydı bu oyunun şimdiye kadar başka noktalara geleceğini söyledi.

Türkiye'nin yer aldığı coğrafya olan Orta Doğu, Balkanlar ve Kafkasya için oyunlar oynandığını anlatan Kurtulmuş, bu oyunlar nedeniyle Suriye, Irak, Yemen ve Libya'nın parçalandığını ifade etti.

Orta Doğu coğrafyasındaki Türkler, Türkmenler, Araplar, Kürtler, Yezidiler, Sünniler, Şiiler, hepsinin büyük bir sıkıntının içinde olduğuna işaret eden Kurtulmuş, "Bu coğrafyanın kilit taşı Türkiye. Türkiye ayakta, güçlü olursa bu coğrafyanın halkları da mutlu mesut ve müreffeh bir şekilde yaşar. Türkiye yeniden büyük bir ülke haline gelirse, bu coğrafyadaki hakkaniyet ve adalet yeniden tesis edilir. Bu coğrafyada insanlar hangi etnik kökenden olursa olsun başları dik geleceğe ümitle bakar hale gelirler." diye konuştu.

Mazlum milletlerin gözünün içine baktığı tek ülkenin Türkiye olduğunu aktaran Kurtulmuş, mazlumların Türkiye'nin güçlü olmasını ve ayakları üzerinde durmasını istediğini kaydetti.

Kurtulmuş, bunun için 15 Temmuz gecesi sadece Türkiye'de değil dünyanın birçok yerinde insanların ellerini açarak dua ettiklerini dile getirdi.

AK Parti'nin sadece bir siyasi parti olmadığını belirten Kurtulmuş, "AK Parti, Türkiye'nin geçmişini geleceğe taşıyan, kökü mazide olan bir büyük dava, büyük istikamettir. AK Parti'nin bugün temsil ettiği Türkiye'nin medeniyet mücadelesinin özetidir." dedi.

AK Parti'nin milli ve yerli bir parti olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"AK Parti'nin kökü bu topraklara aittir. 'Başkası ne der' endişesiyle hareket etmez, Allah'tan başka kimseden korkmaz. AK Parti kalkınmacıdır. AK Parti reformcu bir partidir. AK Parti'nin en büyük reformu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'dir. Türkiye'de her cumhurbaşkanı seçimi olay olurdu. Kötü komşu milleti ev sahibi yaptı. Millet, 'Sizin alavere dalavereyle cumhurbaşkanı seçmenizi istemiyorum, ben seçeceğim' dedi. İçerisinden birisi olan Recep Tayyip Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı seçti."

Kurtulmuş, konuşmasının ardından partisinin Burdur Belediye Başkan adayı Deniz Kurt ve ilçe belediye başkan adaylarını sahneye çağırdı.

Kurtulmuş, partilerinden belediye başkanı seçileceklerden adil olmaları, makamlarının emanet olduğunu bilmelerini ve sadece millete sadakat duymaları istedi.

Genel Başkanvekili Kurtulmuş:Kürt kardeşlerimizin koruyucusu, yol arkadaşı aziz Türk milletidir | Resim 1