Kurtulmuş: AKM toplumun bütün kesimlerinin içinde yer alacağı bir yer olacak

6 Kasım 2017

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Yeni Atatürk Kültür Merkezi Projesi" tanıtım programında yaptığı konuşmada, bugün sadece İstanbul'un değil, Türkiye'nin tarihi bir gün yaşadığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeni AKM Projesi'ni tanıttı
Proje mimarı Tabanlıoğlu: Yeni AKM'de kültür sokağı 365 gün gezilebilecek
Sanatçı Gencebay: Benim gibi herkes mutlu, nihayet gerçek halini aldı
Vatandaşlar yeni AKM binasını olumlu karşıladı
İDOB Müdürü ve Sanat Yönetmeni Arıkan: Bu akşam eve gidince mutluluktan ağlayacağım
Şair, yazar Hüsrev Hatemi: Yeni AKM çok daha iyi olacak
Sanatçı Özdemir Erdoğan: Yeni AKM uluslararası alanda bizi gururla temsil edecek

Kurtulmuş, AKM'nin yenilendiğini, merkezin kendi şartları, dönemi içerisinde önemli bir proje olduğunu belirterek, İstanbul'un son derece önemli bir binası olduğunu aktardı.

Ancak binaların da insanlar gibi ömürlerinin olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"AKM yoruldu, yaşlandı artık günün icaplarını yerine getiremez hale geldi. Onun için yeni bir binaya ihtiyaç var. AKM'nin yenilenmesine ihtiyaç var. Bundan dolayı uzun bir hazırlık döneminden böylesine güzel bir projeyle Türkiye kamuoyunun karşısına çıkıyoruz ve AKM'yi yeniliyoruz. İnşallah 2019'da da bitirerek içindeki ilk töreni, ilk toplantıyı, konseri yapacağız. Yeni AKM'nin modern çizgiler taşıması, kendine özgü birtakım çizgiler taşıması kaçınılmazdır. Onun için AKM'nin yeni binasının Türkiye için bir övünç projesi olacağını biliyoruz. Bizim buradan tavsiyemiz şudur, AKM ile ilgili geçmiş dönemde bazı eleştiriler, bazı spekülasyonlar yapıldı. Ben hiç kimsenin AKM konusuna ideolojik, şartlı ve yanlı yaklaşmamasını tavsiye ederim. Bütün Türkiye'nin övünç duyacağı, hepimizin gerçekten önünden kıvançla geçeceğimiz, içerisinde son derece güzel etkinlikleri takip edeceğimiz Türkiye'nin medarı iftiharı bir projemiz olacak. Günün şartlarına uygun şekilde Atatürk Kültür Merkezi bir kültür ve sanat merkezi haline gelecek."

"AKM'nin mimarisinde kullanılacak tüm malzeme yerli olacak"
Bu anlamda hem Taksim Meydanı'nın değerini artıracağını hem de meydanın varlığının AKM'ye önemli özellikler kazandıracağını ifade eden Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burası sadece bir opera binası değil, az evvel görüntülerinde de gördüğünüz gibi bir kültür merkezi, çeşitli etkinliklerin yapılacağı farklı salonları olan tabiri caizse bir kültür vahası olacak. Yine bu binanın, bu kompleksin en temel özelliklerinden birisi hem estetik olması hem de fonksiyonel olması. Gerçekten önünde herkesin gelip resim çektireceği bir bina olacak. Estetik değeri çok yüksek olacak ama aynı zamanda çeşitli salonlarıyla farklı sanatsal etkinlikleri eş zamanlı olarak yapabilecek çok fonksiyonlu olan bir binaya sahip olacağız. Yine bu binanın en temel özelliklerinden birisi mimarisinden, kullanılan en detaylı malzemesine kadar hepsinin yerli malzeme olmasıdır, milli olmasıdır. Buna bu özelliğiyle yerli ve milli bir bina olacaktır."

"AKM, toplumun bütün kesimlerinin yer alacağı büyük kültür merkezi olacak"
Kurtulmuş, "Bu vesileyle tabii ki İstanbul'da yapılacak hiçbir binanın bir değer katması söz konusu olamaz ama hiç olmazsa AKM İstanbul'un o muhteşem değeriyle uyumlu olacak." ifadelerini kullanarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Atatürk Kültür Merkezimiz, sadece birtakım elitlerin geldiği, ziyaret ettiği, oradaki sanatsal, kültürel etkinliklerden istifade ettiği bir seçkinler mekanı olmayacak. AKM, toplumun bütün kesimlerinin oradaki kültürel etkinliklerin içinde yer alacağı, az evvel ifade edildiği gibi, dışarıdaki devasa görüntüyü ortaya koyan cephesiyle, içerideki etkinliği herkesin seyredebileceği bir büyük kültür merkezi olacak. Bu kültür merkezi Türkiye'nin gerçekten önemli projelerinden birisi olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla inşallah 2019 yılı içerisinde bu kültür merkezini açacağız. Böylesine güzel coşkulu kalabalıklarla açılışını yapacağız. İlk sanatsal etkinliğini orada gerçekleştireceğiz ve Türkiye'nin mimari bakımdan, kültürel, sanat bakımından zengin merkezine hep beraber sahip olacağız."

Kurtulmuş: AKM toplumun bütün kesimlerinin içinde yer alacağı bir yer olacak | Resim 1