Kurtulmuş: En temel meselemiz, mili kültürel bağımsızlığı elde etme meselesidir

16 Şubat 2018

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, "Bu ülkenin aslında kültürde, sanatta ve edebiyatta hatta düşünce ve siyaset hayatında, ekonomi dünyasında son 2 asırdır en temel meselesi, mili kültürel bağımsızlığı elde etme meselesidir." dedi.

Kurtulmuş, Eğitim-Bir-Sen tarafından düzenlenen Eğitim Temalı 4. Kısa Film Yarışması'nın gala ve ödül törenindeki konuşmasında, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan önceki görevlerinde de kısa film yarışmasının ödül törenlerine katılmaya gayret ettiğini söyledi.

Türkiye'de eksiklik duyulan en önemli alanlardan birinin de kültür ve sanat olduğunu dile getiren Kurtulmuş, "Bunu inşallah hızla ve süratle tamamlıyoruz. Yönetmenimiz Semih Kaplanoğlu'nun da ümitvar şekilde ifade ettiği gibi bu ve benzeri yarışmalar, gerçekten var olan marifeti ortaya çıkarmak için hazırlanmış olan iltifattır. Sadece yarışmaya eser gönderen 276 kişiyi değil çok sayıda arkadaşımızı teşvik etmek için ortaya konulmuş olan ödülleri de sürdürmeye devam edeceğiz." diye konuştu.

Bakan Kurtulmuş, gençleri sanatın her alanında desteklemeyi sürdüreceklerini belirterek, çok sayıda olumlu sonuçlar aldıklarını kaydetti.

Türkiye'de sinemaya bakanlık olarak ciddi destekler verdiklerini anımsatan Kurtulmuş, 2017'de 150'nin üstünde yerli filme destek olduklarını ifade etti.

Kurtulmuş, sinema alanında gençleri teşvik ettikçe çok daha güzel sonuçlar alacaklarını anlatarak, "Bu ülkenin aslında kültürde, sanatta ve edebiyatta hatta düşünce ve siyaset hayatında, ekonomi dünyasında son 2 asırdır en temel meselesi, mili kültürel bağımsızlığı elde etme meselesidir." dedi.

"Kendisine ait olandan utanan, sırt çeviren, köklerini kendisine yabancı hisseden nice fikir ve sanat adamları geldi geçti"
Konuşmasının devamında Batı taklitçiliğini eleştiren Kurtulmuş, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Batı medeniyetinin ürünleri ve sonuçlarını taklit ettikçe, adam olacağımızı, güçleneceğimizi ve bizim de uygarlık yarışında bir şekilde var olacağımızı zanneden bazı zihin çevreleri ortaya çıktı. Bunun için büyük bir mücadele verildi. Kendisine ait olandan utanan, sırt çeviren, köklerini kendisine yabancı hisseden ve sanki mümkünmüş gibi buradan kesmiş olduğu bir dalı başka bir ağacın gövdesi üzerinde yükseltmeye çalışan nice fikir ve sanat adamları geldi geçti. Tabir-i caizse o günün tartışmasıyla 'İslam mani-i terakki midir?' iki asırdır boğuşuyoruz."

Kurtulmuş, ait olunmayan bir tahayyül dünyası üzerine bir tasavvur oluşturulamayacağına dikkati çekerek, bu anlayıştan uzaklaşıldığını söyledi.

Kurtulmuş: En temel meselemiz, mili kültürel bağımsızlığı elde etme meselesidir | Resim 1