Kurtulmuş: Kur'an'ın en önemli hediyesi Kur'an'ın ahlakıyla ahlaklanmaktır

24 Mayıs 2017

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen Uluslararası Kur'an-ı Kerim Güzel Okuma Yarışması finalinde yaptığı konuşmada, yarışmanın 15 Temmuz şehitlerine ithaf edildiğini belirterek, şehitlerin ruhaniyetinin kıyamete kadar milletin arasında yaşayacağını söyledi.

Yarışmada, Kur'an-ı Kerim'in iki yönünün ortaya konulduğunu belirten Kurtulmuş, "Birincisi, Kur'an-ı Kerim'in iyi okunması, iyi yazılmasıyla ilgili olarak, Kur'an-ı Kerim'in aslında ortaya koyduğu icazdır. Yeryüzünde 1 milyar 700 milyon Müslüman var. Bu Müslümanların çok büyük bir kısmı Kur'an-ı Kerim'in manasını anlamıyor." dedi.

Enfal suresi 2. ayetini hatırlatan Kurtulmuş, "Ayet-i kerimede şöyle buyuruluyor: 'O müminler öyle insanlardır ki Allah'ın ayetleri onların yanında okunduğu zaman, imanları tazelenir, imanları artar. Yeryüzünde 1 milyar 700 milyon Müslüman'ın Kur'an'ı duydukça imanları artıyor, imanları tazeleniyor. Onun için de asırlar boyudur Kur'an'ı iyi okuyabilmek, güzel okuyabilmek için özel bir gayret sarf ediyor, bunun için ilim ocaklarını, medreseleri, ilim adamlarını hep diri, canlı tutuyor ve onlara hürmet ediyor." ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, Anadolu topraklarında ve Türkiye'de de asırlardır Kur'an-ı Kerim'in iyi okunması ve iyi yazılmasına büyük önem verildiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Milletimiz fakruzaruret içerisinde olduğu günlerde dahi, cebindeki son kuruş parasını harcayarak Kur'an kurslarının, imam hatip liselerinin, Kur'an okunan yerlerin ayakta durabilmesi için en zor zamanlarda bile mücadele etti. Hatta memleketin o karanlık günlerden geçtiği dönemlerde, Kur'an'ın iyi okunması eksik kalmasın diye büyük mücadele ve hatta mübareze ettiler ve canlarını ortaya koyarak Kur'an'ın güzel bir şekilde okunarak günümüze gelmesini sağladılar."

Kurtulmuş, Kur'an-ı Kerim'in, kainatın rehber kitabı olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Kur'an'da herkese bir şey vardır, siyasetçisine, yöneticisine, ilim adamına, din adamına, tüccarına, sanayicisine, öğrencisine, velhasıl toplumun bütün kesimlerine Kur'an-ı Kerim'de büyük ibretler vardır. Kur'an-ı Kerim'de her millete anlatılan çok şey vardır. Kadınlara, erkeklere, herkese anlatılan çok şey vardır. Kur'an'ı sadece iyi okumak, iyi yazmak değil, üzerimize düşen Kur'an'ı en iyi şekilde anlamak, onu bir hayat rehberi olarak kabul etmek, o hayat rehberinden günlük hayatımıza çok ciddi şekilde, oradan aldığımız ışıkla, onları uygulamak. Kısaca Kur'an'ı, kendi hayatımızda bir yol gösterici, bir rehber, bir kainat kitabı olarak iyi görmek, iyi anlamak mecburiyetindeyiz.

Hepsinin üstünde de iyi okunmasıyla, dinlenmesiyle, yazılmasıyla ve iyi bir şekilde tatbik edilmesiyle birlikte esasında Kur'an'ın, 1 milyar 700 milyon Müslüman'a ve bundan sonra Müslüman olacak herkese en önemli hediyesi, Kur'an'ın ahlakıyla ahlaklanmak, rengiyle boyanmaktır."

Görmez: "Kur'an-ı Kerim'i 25 lisana tercüme ettik"
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de konuşmasında, ödül törenini 15 Temmuz şehitlerine ve bütün şehitlere armağan ettiklerini belirtti. Kur'an'la ilgili bütün çalışmalarda 4 hedef belirlediklerini söyleyen Görmez, bunlardan birinin "güzel yazmak", ikincisinin "güzel okumak", üçüncüsünün "güzel anlamak", dördüncüsünün ise "güzel yaşamak" olduğunu dile getirdi.

"Kur'an Mekke'de nazil oldu, Kahire'de okundu, İstanbul'da yazıldı" şeklinde meşhur bir söz olduğunu hatırlatan Görmez, Kur'an-ı Kerim'in Türkiye'de hem yazılmasını hem okunmasını hem anlanmasını hem de yaşanmasını amaçladıklarını söyledi. Görmez, bununla ilgili iki büyük çalışmayı yürütmeye devam ettiklerini kaydetti.

Bunlardan birisinin yeryüzündeki bütün Müslümanlara Kur'an-ı Kerim ulaştırmak amacıyla başlatılan, "Hediyem Kur'an Olsun" adıyla bir yardım kampanyası olduğunu dile getiren Görmez, vatandaşların bu kampanyaya büyük bir ilgi gösterdiğini vurguladı.

Görmez, bu konudaki çalışmalarına ilişkin şu bilgileri verdi:

"Afrika'nın en ücra köşelerinde tahtalara yazarak Kur'an-ı Kerim'i ezberlemeye çalışan evlatlarımıza, milletimizin hayır eliyle Kur'an-ı Kerim'ler ulaştırmaya devam ediyoruz. Geçen hafta Sudan'da 100 bini aşkın Kur'an-ı Kerim basıldı ve Afrika'nın en ücra noktalarına dağıtıldı.

İkinci büyük çalışmamız, 'Yeryüzünde hiçbir lisan Kur'an'sız kalmasın". Şu ana kadar 25 lisana Kur'an-ı Kerim'i tercüme etmiş bulunuyoruz. Umut ediyoruz ki iki yıl içerisinde Kur'an-ı Kerim'i 100 lisana çevirip, dünyanın her tarafına dağıtma imkanını Cenab-ı Hakk'ın bize lütfetmesini niyaz ediyorum."

Kurtulmuş: Kur'an'ın en önemli hediyesi Kur'an'ın ahlakıyla ahlaklanmaktır | Resim 1