Kurtulmuş: Müslüman dünyası için birleşme bütünleşme zamanıdır

14 Aralık 2017

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Ünye ilçesinde gerçekleştirilen UNIPORT AVM'nin açılış programında yaptığı konuşmada, yatırımda emeği geçenlere teşekkür ederek, alışveriş merkezinin, Ünye'nin ticaret ve sosyal hayatına katkıda bulunmasını temenni etti.

Türkiye'nin, 2017 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 11,1 büyüyerek dünyanın en büyük ülkelerinin ligi olan G-20’ler arasında birinci olduğunu aktaran Kurtulmuş, "Bu, Türkiye bakımından çok büyük bir başarıdır. Bunda hepinizin emeği var. Kolay değil, son yıllarında özellikle dünyanın en belalı, bir çok büyük ülkenin de silah ve siyasi yardımlarıyla destek verdiği, terör örgütlerine karşı eş zamanlı olarak mücadele etmiş bir ülkeyiz. Bir taraftan DEAŞ’ı , bir taraftan PKK’sı, bir taraftan PYD’si ile bu ülke kenara sıkıştırılmaya çalışıldı." diye konuştu.

Bakan Kurtulmuş, ABD Başkanı Donald Trump'a yönelik eleştiride buldu. Kurtulmuş, Amerika'da hiçbir başkanın başına gelmeyen işler Trump'ın başına geldiğini belirterek, "Kabinesinden çok sayıda adam ayrıldı ya da kendisi ayırmak zorunda kaldı. Öyle bir başkan ki yurt dışında bazı ülkelere büyük elçi dahi atayamaz duruma düştü. Çünkü büyük elçi adayını gösteriyor, Amerikan Parlamentosu ona onay vermiyor. İçeride kendisini iktidara getiren neredeyse çoğu unsurun desteğini kaybetmeye başladı." dedi.

"Bu destekleri içeride kaybedince ne yapacak?" sorusunu yönelten Kurtulmuş, "Bu sefer Amerika'nın güçlü gördüğü lobilerden birisi olan, dünya ölçeğinde güçlü lobilerden birisi olan Siyonist lobilere sarılmaya başladı. Siyonist lobi ipiyle kuyuya inenin o kuyudan çıkması mümkün değildir. Sayın Trump’ın bunu böyle bilmesi lazım." ifadesini kullandı.

Kurtulmuş, siyonist lobinin ipiyle kurtuluşa erenin görülmediğine vurgu yaparak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yanlış bir ipe sarılmıştır. Bu yanlış iple doğru bir sonuç alması mümkün değildir. Maalesef Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan eden karara imza attı. Aynı zamanda o şovun altında Siyonist lobilere yalvaran haleti ruhiye de vardı. ‘Bakın ben sizinleyim aman ha sakın yanlış anlamayın, bana destek olun’ manasında bir imzaydı. Bizim için bu imza yok hükmündedir. Sayın Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun, Türkiye anında bütün İslam İşbirliği üyesi ülkeleri çağırdı. Dün İstanbul’da bir toplantı yapıldı. Bu toplantıda da son derece kuvvetli ve önemli bir sonuç bildirisi imzalandı."

Toplantı sonrasında ortaya çıkan sonuç bildirgesinin önemli olduğuna işaret eden Kurtulmuş, "İslam ülkeleri Fas'tan Endonezya'ya kadar dünyanın tam ortasında yer alan, dünyanın en zengin kuşağında bulunan 1,5 milyarlık nüfusuyla İslam dünyası halklarının da düşüncelerine, taleplerine uyarak liderler dediler ki, 'Kudüs Filistin Devleti'nin başkentidir ve kıyamete kadar Filistin Devleti'nin başkenti olmaya devam edecektir." diye konuştu.

"Türkiye'nin liderliği en önemli gücü oluşturmaktadır"
Bunun, İslam dünyasının yeni bir döneme girdiğinin işareti olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, bunda Türkiye'nin kararlılığının çok büyük payı olduğunu bildirdi.

Kurtulmuş, "Bundan sonra Müslüman dünyası için birleşme bütünleşme ve ortak hedeflere yönelik olarak hareket etme zamanıdır. Bu kararlılıkta da Türkiye'nin liderliği en önemli gücü oluşturmaktadır. Türkiye olarak biz de bu kararlılığın liderliğini yapacağız ve bütün İslam dünyasını yeni ufuklara doğru hareket etmek için harekete geçireceğiz." görüşüne yer verdi.

Bu istikametten asla dönmeyeceklerini belirten Kurtulmuş, yeryüzünün her tarafında hakkın, barışın, adaletin temsilcisi olacaklarını ifade etti.

Bakan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Onun için Türkiye’nin biraz daha güçlenmesi lazım. Türkiye ne kadar güçlü olursa sözünün kıymeti ve kuvveti de o kadar fazla olur. Birileri, yeniden dirilmekte olan Selahaddin Eyyubi’nin torunlarının bir türlü ayağa kalkmasını istemiyorlar, ayağımıza çelme takmaya çalışıyorlar. Onun için ayağımıza çelme takmaya çalışıyorlar. Terör örgütlerini kullanıyorlar. Bölgedeki istikrarsızlığı arttırıyorlar, yetmiyor FETÖ’yü kullanıyorlar. Yetmiyor bir takım algı operasyonları yapıyorlar. Bütün bunları da yapmaya devam edecekler. Demirden korkan trene binmez. Bu coğrafyada yaşayan aziz Türk milleti kıyamete kadar, hakkın, hakikatin, adaletin savunucusu olmaya devam edecek ve hiçbir şekilde bundan yılmayacaktır.”

Kurtulmuş: Müslüman dünyası için birleşme bütünleşme zamanıdır | Resim 1