Kurtulmuş: Şehirleri ranta kurban etmeyeceğiz

20 Mart 2018

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğinde Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) bünyesinde, Ankara'nın Çankaya ilçesinde bulunan ve Türkiye'nin ilk toplu konut projesi olma özelliğini taşıyan tarihi Saraçoğlu Mahallesi'nin özüne sadık kalınarak yenilenmesini amaçlayan "Saraçoğlu Projesi"nin tanıtım toplantısı Maliye Bakanlığı Konferans Salonu'nda yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da konuşmasında, Saraçoğlu Projesi'nin Ankara için örnek bir proje olduğunu belirterek, herkes tarafından sahiplenilmesi temennisinde bulundu.

Dünyanın her yerinde büyük şehirlerin etraflarındaki halkları kitleler halinde kendilerine çektiğini ifade eden Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Şehirlerin sorunları giderek daha karmaşık hale geliyor. Maalesef şehirlerde ciddi bir rant baskısı ortaya çıkıyor. Saraçoğlu Projesi'yle ilgili olarak başından itibaren böyle bir endişenin olduğu biliyorum. Burada da oluşan şehir rantları bu tarihi yapılar, bir şekilde heba edilecek mi endişesi vardı. Ortaya çıkan ve titizlikle hazırlanan bu proje, hem şehrin değerini artıracak hem de çevreyle dost olacak. İçinde de son derece önemli kültür, turizm, ticaret ve konut fonksiyonları bulunan değerli bir projedir. En kısa süre içerisinde tamamlanmasını ümit ediyorum."

Bakan Kurtulmuş, Saraçoğlu Projesi'nde turizm, kültür, konut ve ticaret alanlarıyla büyük bir sosyal donatı oluşturulduğunu belirterek, projede üç kattan fazla yüksek yapıların olmayacağını söyledi.

Projenin uygulanması sırasında bütün ağaçların korunacağını, anıtsal ağaç olarak muhafaza edileceğini vurgulayan Kurtulmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şehrin göbeğinde, tam kalbinde son derece değerli, önemli bir proje olacak. Müzesiyle, alışveriş yerleriyle, konutlarıyla, turizm alanlarıyla, sosyal donatı alanlarıyla Ankara halkının hizmetinde olacak ve değer katacak. Saraçoğlu Projesi'nin Türkiye için örnek bir proje teşkil etmesini temenni ediyorum. Büyükşehirlerimizin en önemli risklerinden birisi sadece trafik, çevre kirliliği değil önümüzdeki en önemli risk, büyükşehirlerimizin güzelliklerinin doğal ve tarihi güzelliklerinin ranta kurban edilmesidir. Biz Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak, bu alanda titizlikle üzerinde yoğunlaşıyoruz. İstanbul'un, Ankara'nın bütün şehirlerimizin giderek daha büyük bir haline gelen şehir rantlarının baskısı altında ezilmemesi için gayret sarf edeceğiz. Üzerinde yaşadığımız coğrafya büyük bir tarihi zenginliğe sahiptir. Türkiye toprakları dünyanın en büyük arşivi ve dünyanın en büyük kütüphanesidir."

Kurtulmuş: Şehirleri ranta kurban etmeyeceğiz | Resim 1