Kurtulmuş, TBMM komisyonu üyeleriyle görüştü

5 Nisan 2018

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Numan Kurtulmuş, Ankara Palas Devlet Konukevi'nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, milli kültürel bağımsızlığını elde edemeyen milletlerin hiçbir şekilde ekonomik ve teknolojik açıdan da bağımsız olamayacağını vurguladı.

Son iki asırdır Anadolu coğrafyasında, "batı taklitçiliği" ile bir kültürel yozlaşma yaşandığını belirten Kurtulmuş, "Millet olarak, tahayyül dünyamızdaki erozyonu önlemek mecburiyetindeyiz." ifadesini kullandı.

Kentleşmeyle birlikte ruhlarını kaybeden, kültürel dokusundan giderek uzaklaştırılan şehirlerin yeniden kültüre uygun, insan odaklı yaşam biçimine dönüştürülmesi gerektiğini aktaran Kurtulmuş, "Tarihi eserlerimizi boğan ranta kurban ettiğimiz şehirlerimizi yeniden imar ve ihya etmeliyiz. Kültürel zenginliğimizi yeniden keşfetmemizi sağlayacak bir paradigma değişikliğine ihtiyaç vardı, bu değişim başladı." değerlendirmesini yaptı.

Kurtulmuş, konuşmasının ardından kültür ve turizm alanında komisyon üyelerinin önerilerini dinledi, toplantının ardında da komisyon üyeleriyle fotoğraf çektirdi.