Kurtulmuş: Uluslararası terörü cesaretlendiren tarihi eser kaçakçılığıdır

8 Mart 2018

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Berlin'de devam eden 52. Uluslararası Turizm Borsası Fuarı (ITB) kapsamında düzenlenen basın toplantısında, Kültür ve Turizm Bakanlığının hassasiyetle üzerinde durduğu konulardan birisinin kaçırılan tarihi eserlerin iade edilmesi olduğunu belirterek, ''Çok net söylüyorum uluslararası terörü cesaretlendiren işlerden birisi uluslararası tarihi eser kaçakçılığıdır. O eserleri DEAŞ'ın ya da falanca örgütün militanları ait oldukları yerden kaçırıp götürürken biliyor ki çok pahalı bir şekilde bazı uluslararası kaçak eser alıcılarına satacaklar ve onlardan da çok rahat bir şekilde falanca yerlerdeki müzelere gidecek. Bunu içim yanarak söylüyorum. Tüm dünyadaki kaçırılan kültürel mirasın yerine konması gerektiğine inanan birisi olarak söylüyorum. Bu söylediklerimin ne kadar ağır siyasi sözler olduğunu bilerek söylüyorum ama hakikattir.'' ifadelerini kullandı.

Adeta bir hafiye gibi yurt dışına kaçırılan eserlerin peşine düştüklerini ve her birini takip ettiklerini dile getiren Kurtulmuş, bu eserlerin ancak uzun uğraşlar sonucu geri getirilebildiğine dikkati çekti.

Bu yıl Herakles Lahdi gibi, Karya döneminden kalan Altın Taç gibi son derece kıymetli eserleri getirmeyi başardıklarını vurgulayan Kurtulmuş, ''Şu anda 54 eser var listede. Takip ediyoruz. Gittiği ülkede peşine düşüyoruz. Dava açıyoruz. İspatlıyoruz. İlgili ülkedeki muhataplarımız iş birliğine yatkınsa kısa sürede Türkiye'ye geri getirmeyi başarıyoruz. Bu geri getirme işlemi devam edecek.'' diye konuştu.

Ait olduğu yerlerden çalınan tarihi eserler konusunun dünyanın en önemli meselelerinden biri olduğunun altını çizen Kurtulmuş, bu konunun çok fazla konuşulmadığı için gündeme dahi gelmediğinden yakındı.

Kurtulmuş, Suriye'de ve Irak'ta bombalanan müzelerden çalınan eserlere de dikkati çekerek, ''Suriye'de canım antik kentler, DEAŞ tarafından bombalandı vesaire. Irak'ta canım kentler, o Musul Kerkük'teki tarihi eserler, Bağdat'taki müzeler, Şam'daki, Halep'teki müzeler yakıldı, yıkıldı, tahrip edildi. Sizi temin ederim ki birkaç sene sonra buralardan çalınan değerli eserler, Avrupa'daki birçok müzede sergilenmeye başlayacak. Aynen şu an Batı'daki birçok müzede sergilenen eserlerin ait oldukları topraklardan çalınan eserler olduğu gibi.'' değerlendirmesinde bulundu.

Charter uçuşlara verilen destek sürecek
Türkiye'ye yapılan charter uçuşlar için verilen desteğin kademeli olarak devam edeceğini belirten Kurtulmuş, ''Bu sene böyle bir destek sürecek. Kademeli yapmamızın sebebi turizmi tüm yıla yaymaktır. Sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da Türkiye'nin alternatif turizm alanlarını geliştirerek, kongre turizminden sağlık turizmine, dağ turizminden spor turizmine dünya çapında misafirlerimizi davet edebilmek için ve bunu da mümkünse yıl boyuna yayabilmek için kademeli destek veriyoruz. 9 bin dolara kadar destekleri çıkardık. Bu yıl da böyle sürecek. Türkiye turizminin gelişmesi açısından bu desteğin önemli katkısı olacak.'' diye konuştu.

Kurtulmuş, bir soru üzerine Karadeniz'in en az Akdeniz kadar dünya cenneti olduğunu söyledi. Özellikle dağ turizmi, yaylalar ve son derece bakir doğal atmosferin Karadeniz turizminin en cazip alanı olduğunu ifade eden Kurtulmuş, ''Denizi de mükemmeldir Karadeniz'in. Oradaki şanssızlık deniz sezonunun kısa olmasıdır. Karadeniz'de denize girmek 3 ay ile kısıtlıdır, halbuki Akdeniz'de 9 aya kadar denize girmek mümkündür. Ama Karadeniz, en az Akdeniz kadar turistlere büyük imkanlar sunuyor. Dağ turizmi, yayla turizmi, spor turizmi, kaplıcalar her alanda ciddi yapısı olan yerdir. Henüz Akdeniz kadar otelleriyle vesaire rekabetçi bir özellik kazanabilmiş değildir.'' değerlendirmesinde bulundu.

Kültür ve turizmin birbirinden farklı gibi görünen ama iç içe geçmiş iki alan olduğunun altını çizen Kurtulmuş, Türkiye'nin dünyada hiçbir ülkenin sahip olmadığı kadar çok, çeşitli ve derinliği olan bir kültürel yapıya sahip olmasının en büyük avantajlarından birisi olduğunu vurguladı.

Anadolu'da farklı yerlerdeki kültürel değerlerin Türkiye'nin çok daha iyi tanıtılmasına vesile olacağını dile getiren Kurtulmuş, Türkiye'nin tarihi kültürel zenginlikleri tanıtmakla sorumlu olduklarını belirtti. Kurtulmuş, ''Çok geniş alanda büyük bir kültürel mirasa sahibiz. Kültür bir ülkenin gücüdür. Türkiye, bu avantaja sahiptir.'' dedi.

Kurtulmuş: Uluslararası terörü cesaretlendiren tarihi eser kaçakçılığıdır | Resim 1