Teröre karşı siyasi mücadelemizi sürdüreceğiz

1 Ocak 2020

Perşembe Belediye Başkanı Mustafa Saim Tandoğan'ı makamında ziyaret eden AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, buradan ayrılırken gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Kurtulmuş, "Kıran-7 Munzur Vadisi" operasyonuna ilişkin soru üzerine, uzunca bir süredir Türkiye'nin içinde ve dışında teröre karşı çok ciddi bir mücadele verdiklerini söyledi.

Teröre karşı şehirde, kırsalda ve sınır dışında verilen mücadeleleri birbirinden ayırt etmenin doğru olmadığını belirten Kurtulmuş, "Bunların her birisi farklı ölçeklerde ve farklı zeminlerde de olsa Türkiye'nin dirliğine, birliğine kast eden terör şebekelerinin, çetelerin, örgütlerin Türkiye'ye karşı yürüttüğü hasmane tavırlardır." diye konuştu.

Kurtulmuş, içeride yapılan bu operasyonların da fevkalade hayati önemi olduğuna işaret ederek, operasyona katılan bütün güvenlik güçlerine başarı diledi.

Munzur Vadisi'nde çok geniş katılımla gerçekleştirilen operasyondan kesin sonuç alacağına yürekten inandığını dile getiren Kurtulmuş, bu operasyonun başarısı için Türkiye'nin her yerinde dualar edildiğini aktardı.

Kurtulmuş, operasyonun teröre vurulmuş ölümcül darbelerden biri olması ve o bölgede yuvalanan terör örgütlerinin son kalıntılarının da bulunup etkisiz hale getirilmesi için dua ettiklerini belirterek, "Terörle mücadelemiz, Türkiye'de terörün hiçbir zemini kalmayıncaya kadar terör örgütleri hiçbir şekilde ayakta duramayacakları noktaya getirilene kadar sürecektir. Biz terörle mücadeleyi aynı zamanda büyük kararlılıkla devam ettirilmesi gereken mücadelenin bir parçası olarak görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Terör örgütlerinin sadece 3-5 eşkıyadan, çeteciden ibaret olmadığına işaret eden Kurtulmuş, şu değerlendirmede bulundu:

"Bunlara silah, lojistik destek sağlayanlar, bunlara Türkiye'nin dışında Avrupa'da, Amerika'da birçok ülkede siyasi destek sağlayanlar, hatta ve hatta yeri geldiğinde istihbarat desteği sağlayanların da Türkiye'ye terörün vermiş olduğu zararda pay sahibi olduklarını bir kez daha ifade etmek isteriz. Terörün arkasındaki bu destekler de sona erdirilinceye kadar kararlılıkla mücadelemize devam edeceğiz. Yani hem sahada terör örgütünü yok etmek için mücadeleye devam ederken, teröre karşı siyasi mücadelemizi de dünyanın her yerinde her ölçekte bütün muhataplarımıza karşı sürdüreceğiz ve sonunda biz kazanacağız. Eninde sonunda teröristler ve teröristlerin destekçileri değil, bu aziz millet teröre karşı mücadeleyi kazanacaktır."

Kurtulmuş, "Kalbimiz, 82 milyon vatandaşımızın kalbi şu anda bu operasyonu yürüten kahraman emniyet ve güvenlik kuvvetlerimiz içindir. Allah yardımcıları olsun, Allah her türlü kötülükten korusun, Allah ayaklarına taş değdirmesin." dedi.

"Bugünkü gelişme, evlere şenlik bir gelişmedir"
Numan Kurtulmuş, bir gazetecinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir CHP'li ile görüştüğü iddiasıyla ilgili haber kaynağının ortaya çıktığına ilişkin sorusunu şöyle yanıtladı:

"Biz bununla ilgili görüşlerimizi söyledik, Sayın Cumhurbaşkanımız da dün İzmir'de çok net bir şekilde kendi Cumhurbaşkanlığını ortaya koyarak bu konuyla ilgili çıkışını yaptı. Şimdi hele bugünkü gelişme, evlere şenlik bir gelişmedir. Mesele ne Rahmi Turan'ın neyi açıkladığıdır ne de Rahmi Turan'ın muhatap olarak açıkladığı Talat Atilla'dır. Burada esas mesele Kemal Kılıçdaroğlu ve Cumhuriyet Halk Partisi zihniyetidir. Kendi parti içindeki birtakım hizip hesaplaşmalarını Cumhurbaşkanımızın ismi üzerinden yürütmeye çalışanların ne kadar yanlış bir yolda olduğunu çok açık bir şekilde gördük. Ne olunduğu bilinmeden, yalan yanlış bir gazetecinin haberine dayanarak Türkiye'nin koskoca ana muhalefet partisinin genel başkanının tutup da Cumhurbaşkanını hedef alarak buradan siyasi senaryo üretmeye kalkması tam bir acziyet ve siyaseten tutarsızlıktır. Ben açıkçası, Rahmi Turan şunu dedi, Talat Atilla bunu dedi, bunun üzerinde durmuyorum. Esas üzerinde konuşulması gereken, CHP'nin düşmüş olduğu bu aciz durumdur. Bu fevkalade yanlış bir durumdur."

Hiçbir şekilde başka bir partinin zaafları üzerinden siyaset yapmadıklarını vurgulayan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Biz kendi gücümüzü biliriz, halkla olan irtibatımızı biliriz. Sayın Cumhurbaşkanımız da bugünün siyasetçisi değildir. Ömrünü Türkiye'ye adamış, siyasi mücadeleye adamış birisidir ve hayatının hiçbir döneminde de rakiplerinin zaafları üzerinden siyaset yapmamıştır. Hele hele böyle bir ortamda zaten adı sıkça hizipçilikle, ekipçilikle anılan Cumhuriyet Halk Partisinin içişleri ne Cumhurbaşkanımızı ilgilendirir ne de bizi ilgilendirir. Ama tutup Sayın Kılıçdaroğlu'nun böyle bir meselede, daha ne olduğu belli olmadan, kimin hangi kaynağa dayanarak bu sözü ifade ettiği belli olmadan tutup Cumhurbaşkanımızı ilzam edecek bir suçlayıcı tavrın içinde hem de bir televizyon kanalı üzerinden bunu söylemesi maalesef fevkalade büyük talihsizliktir, acziyettir, siyaset bilmemektir, siyasette işin ucunun nereye dayanacağını kestirememektir, bir de basiretsizliktir. Mesele Rahmi Turan ve Talat Atilla değil, mesele Kemal Kılıçdaroğlu'nun tutarsızlığı ve basiretsizliğidir."

"Türkiye, dünyanın süper liginde oynayacak bir güce ulaştı"
Ordu'nun Ünye ilçesindeki bir otelde düzenlenen programda partililer, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlarla bir araya gelen Kurtulmuş, Türkiye'nin bugün fevkalade önemli bir noktada olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, Türkiye'nin her alanda uluslararası camiada en çok adından söz edilen ülkelerden birisi haline geldiğini vurgulayarak, "Türkiye, dünyanın süper liginde oynayacak bir güce, imkana ve performansa ulaştı. Allah'a çok şükür daha alacağımız çok mesafe var. Durmayacağız. Bu yer Türkiye'ye yeter, demeyeceğiz. Türkiye'yi hep beraber daha ileri taşıyacağız ama bütün bunları yapabilmek için de birlikten, beraberlikten, bir arada olmaktan, omuz omuza olmaktan, gönüllerimizi, hedeflerimizi, ideallerimizi birleştirmekten asla vazgeçmeyeceğiz." diye konuştu.

Bu coğrafyada büyük meydan okumalarla karşı karşıya olduklarını dile getiren Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Türkiye, son birkaç ayı göz önünde bulundurduğunuzda, bir taraftan S-400 krizi üzerinden köşeye sıkıştırılmaya çalışıldı, bir taraftan F-35 krizi üzerinden köşeye sıkıştırılmaya çalışıldı, bir taraftan Doğu Akdeniz'de hidrokarbon arama faaliyetlerimiz dolayısıyla köşeye sıkıştırılmaya çalışıldı, bir taraftan YPG, PYD'ye son gaz destek verenlerin o destekleriyle YPG, PYD üzerinden Suriye'nin kuzeyi esas alınarak köşeye sıkıştırılmaya çalışıldı, bir taraftan göçmen krizi üzerinden yeni bir siyaset oluşturularak Türkiye, bir şekilde köşeye sıkıştırılmaya çalışıldı. Anadolu kıtasında yaşamanın, bu coğrafyada bulunmanın fevkalade büyük bedelleri olduğunu biliyoruz. Bu bedelleri bizim ecdadımız ödedi. Her birinizin ailesinden, Anadolu'nun yeniden ayağa kalkması mücadelesinde şehit olan, gazi olan nice insanlar vardır. Büyük bedelle bu coğrafyayı, bu yurdu, bu memleketi kendimize vatan edindik ve hiç kimsenin bu vatanımızın üstünde söz hakkı olmasına müsaade etmeyiz, kimsenin vatanımıza göz dikmesine müsaade etmeyiz."

"Bizim siyasetimiz kendimizi millete vakfetme siyasetidir"
Türkiye'nin dik durmasının istenmediğini, ele güne muhtaç bir ülke haline gelmesinin istendiğini belirten Kurtulmuş, şu değerlendirmede bulundu:

"Sadece 7 Şubat 2012'den bu yana, her birimiz bu süreci hatırlıyoruz, yaşadıklarımızı gözden geçirsek, inanın ki bunların herhangi birisiyle bir başka ülke karşılaşsa tarumar olurdu. MİT krizi, arkasından 17-25 Aralık krizi, arkasından Gezi Parkı olayları, arkasından Türkiye'ye karşı ekonomik olarak sürdürülen bir takım suikastlar, bir takım manipülasyonlar, arkasından 15 Temmuz darbe teşebbüsü, arkasından yine ekonomi üzerine odaklanan bir takım manipülasyonlar, arkasından PYD, YPG üzerinden Türkiye'ye savrulan tehditler. Amerika bir taraftan, Avrupa Birliği bir taraftan, bazı ülkelerden Türkiye'yi bir şekilde hizaya sokma çabaları. Bunların hepsini aşarak bugünlere geldik. Allah razı olsun Sayın Cumhurbaşkanımızın sizler adına, millet adına dik duruşu, feraseti, gayreti ve liderliği sayesinde bütün bu sorunları geride bıraktık Allah'a şükür."

Siyasete girdiği 1998 yılında bir büyüğünün, "Eğer siyasete gireceksen zor bir iş. Sana bir soru soracağım ve bunun cevabını bana söyleme, kendi içinde ver. Eğer evet diyorsan siyasete gir." dediğini anlatan Kurtulmuş, "Şu soruyu sordu, 'sen kendini millete vakfetme kararı aldın mı?' Değerli kardeşlerim, bizim siyasetimiz, kendimizi millete vakfetme siyasetidir. Millete tepeden bakmak, millete rağmen siyaset dizayn etmek işi değildir, millete vakfetmek meselesidir." ifadelerini kullandı.

Ordu'daki yatırımlar
Ordu'daki yatırımların yanı sıra Ünye ilçesindeki projelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kurtulmuş, "Eski havaalanının olduğu yerde üniversitemizin yeni kampüs alanı. Orada aşağı yukarı 465 dönüm bir arazi üniversitemize tahsis edildi. Bunu sağladık, temin ettik. İnşallah burada, en kısa zamanda, üniversitemizin Ünye yerleşkesi, çok güçlü binalarıyla halkımızın, milletimizin hizmetinde olacak." diye konuştu.

Kurtulmuş, Ünye Kültür Merkezi için de gerekli görüşmelerin yapıldığını, Ünye Organize Sanayi Bölgesi (OSB) için yeni yılın ilk üç ayında faaliyete başlanacağını kaydetti.

Ordu Şehir Hastanesinin yapılmasıyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüştüklerini aktaran Kurtulmuş, "Ordu ve Sakarya Şehir Hastanelerinin yapılmasıyla ilgili karar çıkmış ve bununla ilgili de proje ihalesi önümüzdeki günlerde yapılacak noktadadır. Orada da bir karar verilerek neresi olacağına dair Ordu Şehir Hastanesi, bir şekilde uygulamaya başlanacaktır." dedi.
Programa, Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, AK Parti Ordu Milletvekili Ergun Taşcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, AK Parti İl Başkanı Halit Tomakin de katıldı.

Kurtulmuş, şehidin kardeşinin düğününe katıldı
AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, ayrıca Perşembe ilçesinde düzenlenen hamsi festivaline de katıldı.
Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar ile Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı'yı makamlarında ziyaret eden Kurtulmuş, Ünye ilçesinde üniversite kampüsü ile Kültür Merkezi ve Ünye OSB'nin yapılması planlanan alanları inceledi.

Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit olan Tankçı Uzman Çavuş Taner Kart'ın kardeşi Tuncay Kart'ın düğün merasimine katılan Kurtulmuş, çifti ve yakınlarını tebrik etti.

Teröre karşı siyasi mücadelemizi sürdüreceğiz | Resim 1